CPEV 17/18

Po dlouhých šesti letech přivítala Česká republika v současnosti 4 nejlepší florbalové vozíčkářské reprezentace, které mezi sebou ve dnech 28. – 29. 10. 2016 poměřily své síly. Dějištěm turnaje EWFT 2016 se stala sportovní hala Radotín, na jejíž palubovce se střetla reprezentace České republiky s výběry z Nizozemí, Polska a Švédska. Novinkou na tomto turnaji byl přechod na efektivní měření času, tedy tzv. „čistý čas“, konkrétně 3x15 minut.

Během pátečního dne každý reprezentační celek poměřil své síly se všemi soupeři. Česká reprezentace si se soupeřem z Polska poradila hned v prvním zápase, ve kterém polský tým porazila 3:1.  V následujícím zápase na sebe narazily reprezentační týmy Nizozemí a Švédska, kde ve vyrovnaném utkání v konečném výsledku 2:1 zvítězil severský tým. Přestože polský celek svůj úvodní zápas prohrál, dokázal zmobilizovat své síly a stal se překvapivým vítězem v utkání s Nizozením, které porazil vysoko 6:2. Méně se naopak dařilo české reprezentaci proti holandskému výběru, kdy až v závěru tohoto zápasu dokázal český tým vyrovnat jednobrankou ztrátu a uhrál pro sebe velice cenný jeden bod. Bez ztráty jediného bodu z radotínské haly odjížděl po pátečním dnu tým ze Švédska, který se po všech odehraných utkáních ve skupině umístil na prvním místě tabulky.

Sobotní den byl ve znamení semifinálových bojů a zápasu o umístění. V prvním semifinálovém utkání se proti sobě postavily reprezentace Švédska a Nizozemí, ve kterém v konečném výsledku s převahou zvítězilo Švédsko 5:1. Dramatickým zápasem, o jehož výsledku rozhodlo až prodloužení, bylo druhé semifinálové utkání mezi Českou republikou a Polskem. Polský celek, který se tohoto turnaje zúčastnil pouze se sedmi hráči, jako první otevřel skóre a dlouhou dobu si držel jednobrankový náskok. Po ukončení řádné hrací doby ukazovala výsledková tabule nerozhodný stav 2:2. Během 10 minutového prodloužení více sil a odhodlání předvedla česká reprezentace, která díky gólu Miroslava Večeři postoupila do finále.

Polská reprezentace ukázalala svoji odhodlanost a bojovnost v zápase o třetí místo, kdy si dokázala poradit s holandským výběrem a udávala tempo zápasu. Země tulipánů marně stíhala skvělou útočnou dvojici Woznica - Kwapisz a podlehla Polsku 3:1. Stejně jako v roce 2010 v Jablonci nad Nisou, tak i nyní v Praze se proti sobě ve finále postavilo Švédsko a Česká republika. Přestože první branka finále padla za záda českého gólmana již ve druhé minutě zápasu, český tým nepropadl panice a pravidelně se dostával do švédského obranného pole a ostřeloval švédkou branku. Jediným úspěšným českým střelcem se v tomto zápase stal Jan Razjnover, který ve 43 minutě umístil míček za záda švédského brankáře. Přestože česká reprezentace předvedla ve finálovém zápase skvělý výkon, nestačila švédskému celku a prohrála 4:1. Zlaté medaile a vítězný pohár turnaje EWFT 2016 po zásluze putuje do Švédska.

Konečné pořadí turnaje EWFT 2016

1. místo Švédsko
  2. místo Česká republika
  3. místo Polsko
  4. místo Nizozemí

Individuální ocenění:

• nejlepší brankář: Jiří Němec (Česká republika)
  • nejlepší střelec: Lukasz Woznica (Polsko)
  • nejužitečnější hráč: Roberth Isaksson (Švédsko)

Turnaj EWFT 2016 byl uspořádán díky podpoře magistrátu hlavního města Prahy, firmy Opel a projektu Opel Handycars,  firmě Salming a nadaci Konto Bariéry.