Přeskočit na obsah

Z turnaje Swiss Wheely Open 2024 si odvážíme bronzové medaile

V pátém ročníku mezinárodního paraflorbalového turnaje, který se konal ve dnech 25. – 27. 4. 2024 ve švýcarském Nottwilu, se česká paraflorbalová reprezentace umístila na třetím místě.

Rozjetý vlak, tak by se dala nazvat česká paraflorbalová prezentace, která si v základní části turnaje nejprve snadno poradila s Německem, které převálcovala 14:0. Následně porazila Belgii 3:0 a díky remíze 1:1 s největším rivalem turnaje Švédskem se ve skupině umístila na prvním místě.

Našim čtvrtfinálovým soupeřem byla zámořská reprezentace z USA, kterou jsme následující den v pátek jednoznačně přehráli 9:0.

Do sobotního semifinálového zápasu proti Holandsku jsme nastupovali s odhodláním zvítězit a přiblížit se tak s vysněnému finále. Semifinále bylo od prvních minut zcela v naší režii a hned zpočátku jsme měli několik šancí. Nicméně skvěle chytající holandský gólman nám nedovolil vstřelit vytouženou branku. Přílišné čekání na gól se odrazilo na celém týmu a začali jsme si sami svoji hru komplikovat. Necelé 4 minuty před koncem třetí třetiny jsme mohli vstřelit branku z trestného střílení, ale to se bohužel jinak úspěšnému střelci turnaje Tomáši Jelínkovi nepovedlo.

Bohužel 3 minuty před koncem zápasu se podařilo Holandsku při rychlém útoku střelit gól. Následnou hrou bez brankáře jsme se pokoušeli zvrátit zápas v náš prospěch, ale čas byl proti nám. Poprvé a v nejdůležitějším zápase tohoto turnaje jsme prohráli a brána do finále se nám tak uzavřela.

Druhý semifinálový zápas Švédska proti Švýcarsku byl překvapivě v režii Švýcarska, které zcela ochromilo švédský tým a ke konci druhé třetiny dokonce vedlo 2:0. Nicméně Švédové ukázali svoji chladnou severskou hlavu a během třetí třetiny nepříznivý průběh zápasu otočili a zvítězili 4:2.

Na zápas proti Švýcarsku se museli naši reprezentanti psychicky připravit a začít si opět věřit. Naše bojovnost a převaha ze základní skupiny se bohužel do začátku zápasu o třetí místo nepromítla a obtížně jsme hledali recept na překonání švýcarské obrany. Ke konci první třetiny vyrazil na svůj obvyklý výlet z obrany Bohuslav Dvořák a prostřelil švýcarského gólmana. Naše radost však netrvala dlouho, protože Švýcarsko nejen že vyrovnalo, ale zápas otočilo ve svůj prospěch. V průběhu druhé třetiny jsme ale ještě srovnali na 2:2.

Nicméně až teprve ve třetí třetině černý mrak z hlav reprezentantů konečně zmizel a opět jsme začali hrát svoji hru, tak jako v základní skupině. Krásnou kombinací Krupička – Večera se druhému jmenovanému podařilo vstřelit branku na 3:2 a následně Zdeněk Krupička svým obvyklým stylem zvyšoval na 4:2. Ke konci třetí třetiny Švýcarsko ještě snížilo na 4:3, ale náš jednobrankový náskok se nám podařilo ubránit až do konce zápasu.

Třetí místo je sice skvělé, ale bohužel pro nás i trochu zklamáním, neboť jsme svými výkony, odhodláním a týmovostí od začátku turnaje mířili výše.

Na závěr byl jedním z 5 nejlepších hráčů turnaje vyhlášen i náš útočník Tomáš Jelínek.

Turnaj Swiss Wheely Open je sice za námi, ale tím pro letošní rok nekončíme. Pokud se vše podaiří, uskuteční se v rámci letošního mistrovství světa můžu v Malmő i další mezinárodní paraflorbalový turnaj.