Přeskočit na obsah
Česká reprezentace 2017 Breda

Česká reprezentace míří po dvouleté pauze na Paragames Breda

  Česká reprezentace 2017 Breda

  Paragames Breda, v současnosti největší mezinárodní turnaj florbalu vozíčkářů na světě, přivítá ve dnech 22. – 24. června 2017 celkem 11 týmů ze tří kontinentů, které vzájemně poměří své síly. Česká reprezentace vysílá, na v pořadí již 4. ročník tohoto turnaje, opět ty nejlepší hráče české ligy.

  Letošní ročník Paragames, který se tradičně uskuteční v holandské Bredě, nabídne fanouškům florbalu vozíčkářů několik novinek. Největší novinkou je posunutí termínu ze září na červen a pořadatelé poprvé v historii tohoto sportu přivítají zástupce florbalu vozíčkářů z 3 světových kontinentů. 

  Na turnaji se opět představí tým Kanady, která se na tomto turnaji představila již v roce 2013 a svou premiéru si odbude Maroko. Mezi favority patří reprezentace Švédska, která na tomto turnaji již třikrát zvítězila. Český realizační tým do Nizozemí vyšle stálice naší reprezentace, ale i reprezentační nováčky, se kterými by chtěl na akci uspět a utkat se právě se Švédy v boji o nejcennější kov.

  Největší líhní nových mladých hráčů, kteří obléknou reprezentační dres, je klub FBC Štíři České Budějovice. Z jihočeského týmu kromě svých dvou hráčů, které můžeme právem nazývat veterány české reprezentace, brankáře Jiřího Němce a útočníka Zbyňka Sýkory, vymění klubový dres za ten národní další čtyři hráči, z nichž pro dva, Adama Šimonka a Lukáše Trupla, to bude premiéra. Ostatní týmy, SKV Praha ComAp Team, Tatran Střešovice a ostravský ABAK, vysílají na tento turnaj shodně dva své zástupce. „V poslední době se v lize objevili noví velmi kvalitní hráči, kteří mohou v budoucnu tvořit páteř reprezentace. Svou kvalitu předvedli i na reprezentačních soustředěních. Díky tomu se výrazně zvýšila konkurence i pro reprezentační výběr a tím i tlak na ostatní hráče. Pro Paragames Breda 2017 jsme s kolegou Tomášem Pekem namíchali velmi kvalitní koktejl hráčů, který může soupeře překvapit.“, říká trenér české reprezentace Vladimír Mařík. 

  Po vzoru českého turnaje Prague Wheel Open změnili organizátoři Paragames Breda harmonogram akce. Nově se letos zápasy o umístění odehrají již v sobotu a český národní tým se tak nebude muset ihned po konci turnaje vracet zpět domů. „Myšlenku odehrání finálových zápasů následované důstojným vyhlášením již v sobotu velice kvitujeme, hráči budou mít možnost odpočinku po náročném turnajovém programu a nabrat sílu na zpáteční cestu, kterou absolvujeme zapůjčenými mikrobusy od společnosti Opel. V minulosti docházelo k tomu, že po celém turnaji a velmi fyzicky náročných utkáních o medaili se hned po ukončení turnaje odjíždělo zpět do Čech, což mělo za následek zdravotní komplikace z důvodu vyčerpání organismu“, dodává vedoucí realizačního týmu Dominika Horáková.

  Další velmi zásadní novinkou je samotné financování akce. „V posledních třech letech jsme žádali o dotace z MŠMT na rozvoj sportu, ligovou soutěž a činnost reprezentace, prostřednictvím České florbalové unie. Bohužel se v září loňského roku opět podmínky čerpání změnily a tak jsme do poslední chvíle žili v nejistotě. Nakonec máme finanční pokrytí přislíbeno z Českého svazu tělesně postižených sportovců. Doufám, že tato napjatá atmosféra ohledně financování nikterak neovlivní plány na úspěch, který si reprezentace stanovila,“ vysvětluje situaci předseda ČFFV Petr Alina a dodává „florbal vozíčkářů se od roku 97 posunul neskutečnými kroky až k možnému začlenění mezi elitní sporty IWAS (International Wheelchair & Amputee Sports Federation). O historickém přijetí florbalu vozíčkářů struktury IWAS  se bude také v holandské Bredě jednat“.

  generální partner