Přeskočit na obsah

Česká reprezentace se zúčastnila turnaje Polish Open 2016

Na šestém ročníku turnaje Polish Open, který je určen pro florbalové národní týmy, se premiérově představil i florbal vozíčkářů. Pozvánku na tento turnaj obdržela česká reprezentace florbalu vozíčkářů přímo od prezidenta polské florbalové federace, pana Marka Chromnického.

V sobotu 10.9. se naše florbalová vozíčkářská reprezentace utkala proti polské reprezentaci ve zbrusu nové sportovní hale v polské Vratislavi. Přestože se jednalo pouze o jediný vzájemný zápas, zažily obě reprezentace všechny oficiality, které ke každému florbalovému zápasu neodmyslitelně patří. Na oplátku diváci, včetně českého národního florbalového týmu, shlédli napínavý zápas mezi Českou republikou a Polskem, o jehož vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

Skóre zápasu otevřel na konci první třetiny František Synek. Jednobrankový náskok jsme však udrželi pouhou minutu. Ve 28. vteřině druhé třetiny srovnal skóre na 1:1 polský kapitán, Marcin Batko. O pět minut později navýšil naše vedení Jan Hamák. Přestože se hrálo, pro vozíčkáře na tolik neoblíbené gumě, atmosféra haly nedovolila ani jednomu z týmu povolit ze svého tempa a diváci viděli vysoce kvalitní zápas. Česká reprezentace držela do 44. minuty jednobrankové vedení. V nepřehledné situaci před naší brankou se ale podařilo Jaroslawu Kwapiszovi umístit míček za záda našeho brankáře. Přestože měli Jan Hamák a Ivan Nestával na svých čepelích v posledních 30 vteřinách vyložené šance, po zaznění sirény se skóre konci řádné hrací doby ustálilo na 2:2.

Na samostatné nájezdy se do naší branky postavil Jaroslav Novotný, kterého polští hráči překonali na samostatné nájezdy pouze jednou. Polského brankáře naopak překonal jako první Miroslav Večera a vítězství české reprezentace florbalu vozíčkářů potvrdil svým druhým gólem v tomto zápase Jan Hamák.

Naše reprezentace obdržela vítězné medaile nejen od prezidenta polské florbalové federace, pana Marka Chromnického,  generální radní  Ministerstva školství a turistiky, paní Urszuly Jankowské, ale i od viceprezidenta World Games 2017, pana Adama Roczeka,  který následně kapitánovi české reprezentace, Františku Synkovi, předal i vítězný pohár. Nejlepším hráčem české reprezentace byl vyhlášen gólman, Jaroslav Novotný, který si v reprezentačním dresu odbyl svoji premiéru. Na polské straně byl za svůj výkon oceněn Jaroslaw Kwapisz.  Třešničkou na dortu bylo setkání a společné focení s českým národním týmem.

Na závěr patří velké poděkování polské florbalové federaci a organizátorům World Games 2017 za možnost odehrát na tomto skvěle zorganizovaném turnaji zápas s polskou reprezentací a zpropagovat tak v Polsku florbal na mechanických vozících. Poděkování patří také Nadačnímu fondu Emil, který opět pomohl naší výpravě a zapůjčil na tuto akci velkoprostorový automobil.

Složení české reprezentace florbalu vozíčkářů: Jiří Němec, Jaroslav Novotný, Jan Herman, Bohuslav Dvořák, Jan Hamák, František Synek, Jiří Žák, Miroslav Večeřa, Ivan Nestával

Složení polské reprezentace florbalu vozíčkářů: Marcin Blazer, Marcin Batko, Lukasz Woznica, Jaroslaw Kwapisz, Michal Niepsuj, Szymon Vieth, Krzystof Kuchasui

ČR – Polsko 3:2SN (1:0, 1:1,0:1,1:2)

Branky a nahrávky: 14. Synek (Žák), 15. Batko (Woznica), 20. Hamák (Nestával), 44. Kwapisz (-). Rozhodující samostatný nájezd: Hamák