Přeskočit na obsah
Česká reprezentace Paragames Breda 2017

Česká repre si z letošních Paragames Breda odváží druhé místo

  Paragames Breda, v současnosti největší turnaj florbalu vozíčkářů na světě, přivítal ve dnech 22. – 24. 6. 2017 celkem 10 týmů z 9 zemí, které mezi sebou svedly boj o nejlepší umístění. Česká republika na tento turnaj přivezla nejlepších 12 hráčů z české florbalové vozíčkářské ligy. Z účastnických zemí na poslední chvíli bohužel vypadlo Maroko, díky kterému mohla být zajištěna účast zemí ze tří světových kontinentů.

  Organizátoři turnaje se i přes vysoký počet účastnických zemí rozhodli, že se v základní skupině bude hrát systémem „každý s každým“.  Během čtvrtka česká reprezentace odehrála celkem 4 zápasy, z nichž ve 3 neinkasovala gól. Postupně si tak poradila s reprezentacemi Francie (6:0), Polska (2:0) a Belgie (6:0). Poslední zápas dne však ukázal, že i papírově slabší soupeř může potrápit. Tím se stal tým Švýcarska, který pět minut před koncem hrací doby dokonce vedl 2:1. Češi však v závěru zápasu přebrali otěže a po skončení hrací doby ukazovala výsledková tabule konečné skóre 3:2 v náš prospěch.

  Česká reprezentace Paragames Breda 2017Česká reprezentace – Paragames Breda 2017

  Páteční den byl ve znamení dvou silných soupeřů – týmů Holandska a Švédska, které si brousily zuby na zlaté medaile. Hned v prvním ranním zápase ale překvapil českou reprezentaci výběr Kanady, který se během hrací doby zcela zatáhl před svého brankáře a český tým nedokázal protlačit míček za jeho záda. Přestože tato remíza překvapila nejednoho účastníka turnaje, v následujícím zápase česká reprezentace předvedla excelentní výkon, kdy teprve podruhé v historii florbalu vozíčkářů porazila švédskou reprezentaci 1:0. Přestože Švédové nastupovali do tohoto zápasu jako favoriti, česká reprezentace severského soupeře prakticky nepustila k míčku. Vítězný gól zápasu vstřelil nováček Adam Šimonek.  Výhra nad švédskou reprezentací znamenala možný postup z prvního místa do semifinálových utkání. Protože si Česká republika následně poradila s týmem Německa (5:0), holandskou reprezentací II. (4:1) a následně remizovala s Holandskem 0:0, postoupila do semifinále z prvního místa.

  Výhra nad Švédskem a úspěch v dalších zápasech znamenal pro český celek notnou dávku energie a pohody, která vyzařovala z celého týmu. To se odrazilo na sobotním semifinálovém zápasu proti Polsku, který zcela ovládla česká reprezentace. Konečný výsledek 4:1 znamenal hladký postup do finále. O vítězi druhého semifinálového utkání musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Švédské reprezentaci se podařilo až v závěru zápasu vyrovnat nepříznivé skóre 0:2 a v samostatných nájezdech udolala Holandsko. V zápase o třetí místo zbylo více sil Holandsku, které bralo zaslouženě bronzové medaile. Finálové utkání nemělo před svým začátkem jednoznačného favorita a česká reprezentace chtěla zopakovat svůj výkon z utkání v základní skupině. Švédská reprezentace až v posledním zápase celého turnaje ukázala svoji sílu. Přestože nebyly české reprezentaci uznány dva důležité góly, prohrála nad Švédskem vysoko 1:9.

  Přestože z letošního ročníku turnaje Paragames Breda odjížděla česká reprezentace stříbrná, oproti předcházejícímu ročníku si o jedno místo polepšila. Zároveň výhra nad Švédy v základní skupině znamená pro Českou republiku výrazný úspěch a strašák jménem Švédsko již není tak výrazný, jak tomu bylo v předchozích letech.

  Velké poděkování patří všem českým reprezentantům za jejich výkony na hřišti i mimo něj, trenérům Vladimíru Maříkovi a Tomáši Pekovi, fyzioterapeutovi Karlu Jakubálovi. Česká reprezentace florbalu vozíčkářů se tohoto turnaje mohla zúčastnit díky podpoře pojišťovny Aegon, MŠMT, firmy Opel, která na tento turnaj propůjčila svá auta a firmě Salming, která již několik let podporuje prostřednictvím vybavení naši reprezentaci. 

  Dominika Horáková

  generální partner