Přeskočit na obsah

Česká republika ovládla turnaj Swiss Wheely Open 2016

Nadmíru úspěšný byl pro Českou republiku letošní ročník turnaje Swiss Wheely Open. Oba české týmy – stálice a současné hvězdy české reprezentace florbalu vozíčkářů („Best veterans offensive“) a vycházející hvězdy české reprezentace („Rising Guns offensive“) obstály v konkurenci zahraničních reprezentací. Současné hvězdy české reprezentace florbalu vozíčkářů tento turnaj s přehledem vyhrály, tým vycházejících hvězd a nastupující generace obsadil skvělé 5. místo.

Los turnaje určil, že se oba české týmy společně utkají již v základní skupině. Každý z nich se poté postavil týmu holandského developmentu, Polska a Německa. Stálice české reprezentace florbalu vozíčkářů si v základní skupině hladce poradily s holandským týmem a Německem. Divácky atraktivní a vyrovnaný zápas se odehrál proti Polsku, ve kterém dokázal náš tým zvítězit 2:1. Vycházející hvězdy české reprezentace se nezalekly soupeřů a přesvědčivými výkony si dokázaly poradit jak s Německem, tak i Holandskem. Proti polskému týmu předvedli nováčci skvělou hru, nicméně tomuto týmu nakonec podlehli 3:0. Ve vzájemném souboji nedarovali nováčci stálicím české reprezentace nic zadarmo. Přestože stálice dle předpokladů zvítězily, diváci shlédli vysoce kvalitní zápas.

Nováčci ze třetího místa ve skupině postoupili do dalších bojů a v sobotu se utkali s Kanadou. V souboji o páté místo se stav po první třetině ustálil na 3:0 ve prospěch našeho týmu. Přestože ke konci třetí třetiny už našim docházely síly, nováčci si udržely svůj náskok a po 60 minutách hry vyhrály 3:2.

Veteráni postoupili do sobotního semifinále z prvního místa, kde poměřili své síly s Belgií, která po celou dobu zápasu stavěla před svoji bránu obrannou zeď. Po pomalejším rozjezdu se nám podařilo Belgii porazit 5:0. V druhém semifinálovém zápase mezi Holandskem a Polskem nebylo téměř do konce třetí třetiny jasné, kdo bude naším finálovým soupeřem. Úspěšnějším týmem bylo nakonec Holandsko. Finálový zápas byl tak dalším z mnoha vzájemných střetnutí s Holandskem, v tom posledním, na Paragames Breda, bylo úspěšnější Holandsko. V druhé polovině první třetiny otevřel skóre holandský útočník Heval Kisin. Radost holandského týmu však netrvala dlouho a již po devatenácti sekundách bylo díky Zdeňku Krupičkovi srovnáno na 1:1. Stejný hráč poté dokázal na začátku druhé třetiny vstřelit další gól. Holandská reprezentace se však odmítala vzdát a soustavně vyvíjela tlak na náš tým. Chladnou hlavu zachoval zejména brankář Jiří Němec, který dokázal vychytat veškeré další nebezpečné střely. Konečné vítězství veteránů české reprezentace florbalu vozíčkářů nad Holandskem 3:1 navýšil František Synek.

„Oba týmy předvedly na tomto turnaji vysoce kvalitní výkony a každý zápas odmakaly na maximum. S výkony obou týmů jsem nadmíru spokojen“, uvádí reprezentační trenér Vladimír Mařík. Tomáš Pek, trenér vycházejících hvězd české reprezentace florbalu vozíčkářů k tomu dodává: „většina členů týmu vycházejících hvězd neměla na tomto typu turnaje doposud žádné zkušenosti. I přesto dokázali na mezinárodní úrovni porazit daleko zkušenější soupeře a zcela po zásluze obsadily vynikající 5. místo“.

Na závěr patří velké poděkování celé výpravě české reprezentace florbalu vozíčkářů. Dále bychom rádi poděkovali České asociaci paraplegiků – CZEPA a Nadačnímu fondu Emil za zapůjčení velkoprostorových automobilů.

Konečné výsledky: 1. Česká republika, Best veterans offensive, 2. Holandsko, 3. Polsko, 4. Belgie, 5. Česká republika, Rising guns offensive, 6. Kanada, 7. Švýcarsko, 8. Německo, 9, Holandsko – development.

Zápasy: ČR – nováčci vs. Holandsko – development 3:0, CŘ – veteráni vs. ČR – nováčci 5:0, Polsko vs. ČR – veteráni 1:2, ČR – nováčci vs. Německo 3:0, ČR– veteráni vs. Holandsko – development 7:0, Polsko vs. ČR – nováčci 3:0, Německo vs. ČR – veteráni 0:6.

Souboj o páté místo: ČR – nováčci vs. Kanada 3:2
    Semifinále: ČR – veteráni vs. Belgie 5:0
    Finále: ČR – veteráni vs. Holandsko 3:1