Přeskočit na obsah

Českobudějovičtí Štíři nedali ani v play-off florbalu vozíčkářů soupeřům šanci a obhájili titul

Česká pošta extraliga vozíčkářů 2017/2018 zná svého vítěze. Štíři z Českých Budějovic po vydařené sezóně potvrdili roli favorita a v Superfinále obhájili titul. Na druhém místě skončil SKV Praha ComAp Team, bronz bral Tatran Střešovice. Medaile tak zůstaly u stejných týmů jako v loňské sezóně, změnilo se jen konečné pořadí pražských celků.

Praha – Na šest nejlepších týmů extraligy florbalu vozíčkářů čekalo v pražské hale Třebešín vyvrcholení sezóny. Třídenní play-off začalo pro čtyři týmy již poslední květnový den, kdy se hrály čtvrtfinálové zápasy, dva nejlepší celky uplynulé sezóny, kterými byli stejně jako loni českobudějovičtí Štíři a SKV Praha ComAp Team, pak postoupily rovnou do semifinálových bojů o den později. Třetí den play-off se pak odehrály rozhodující zápasy.

Superfinále

Obhájci loňského titulu Štíři vstupovali do play-off jako největší favorité. Tým z Českých Budějovic potvrzoval svou skvělou formu a nadvládu v tuzemském florbalu vozíčkářů v průběhu celé sezóny. Během ní neztratil jediný bod – z každého ze čtrnácti utkání základní části si Štíři odnesli tři body za vítězství. Postup do superfinále si zajistili semifinálovou výhrou 2:1 nad pražským Tatranem.

Druhý účastník superfinále, SKV Praha ComAp Team, se do boje o titul kvalifikoval semifinálovou výhrou nad FBC ABAK Ostrava v poměru 4:1. Pro pražský tým, který bral minulou sezónu bronz, přestože jim po základní části patřilo druhé místo, byla již účast v boji o titul zaslouženou radostí. „Vždycky do sezóny jdeme s tím, že chceme hrát finálový den a bojovat o medaile, jakákoli medaile je pro nás splněný cíl. To, že jsme se letos dostali do superfinále, je pro nás skvělý výsledek, to kdyby mi někdo před sezónou řekl, budu naprosto spokojený. Ale když už člověk v tom finále je, chce to stejně urvat,“ přiznal Vladimír Mařík.

Skóre finálového zápasu otevřel v první třetině Ivan Nestával, a Štíři tak úvodní část vyhráli 1:0. Ve druhé třetině navýšil náskok Štírů Zbyněk Sýkora, dvě a půl minuty před koncem druhé části ale dokázal vstřelit kontaktní gól Vladimír Mařík. Do poslední části zápasu tak týmy vstupovaly za stavu 2:1 pro Štíry. Ve čtvrté minutě třetí třetiny skóroval František Šindelář, a Štíři tak odskočili ComAp Teamu na rozdíl dvou branek. Čtyři minuty před koncem utkání si SKV Praha za stavu 3:1 bral oddechový čas. Ani poté se pražskému celku už nezadařilo, Šindelář naopak navýšil skóre na konečný výsledek 4:1.

„SKV Praha ComAp Team byl vyrovnaný soupeř. Mají velmi silné čtyři hráče v základní sestavě. Hodně jsme se na ně připravovali, říkali si, jak na ně hrát. Během utkání jsme pak hlavně nedělali chyby, což je ve finálovém zápase důležité,“ hodnotil utkání kapitán Štírů František Šindelář.

Rovněž trenér a hráč pražského celku viděl síly v utkání jako vyrovnané. „Měli jsme dost výrazných akcí, chvíli jsme se drželi na dostřel, prohrávali jen o jeden gól, pak o dva, ale dali jsme na 2:1. Sice jsme celou dobu byli ti, kdo tahali za trochu kratší konec provazu, ale myslím, že se nás Štíři trochu začali bát. Škoda, že jsme nedokázali srovnat, mohli jsme to ještě trochu zdramatizovat. Prohra sice bolí, ale s naprosto vztyčenou hlavou a s výborným výkonem,“ okomentoval průběh zápasu Vladimír Mařík.

České Budějovice svým triumfem ve finále extraligy vozíčkářů pokračují v dlouhé šňůře vítězství. I přes dojem, že v domácí lize v současnosti nemají konkurenci, neztrácí motivaci pro hru. „Myslím, že všechny týmy jsou velmi silné, jak oba pražské, tak Ostrava i další týmy. My máme spíš velmi fungující tým na všech postech, to je naše zbraň. A mladé kluky, kteří dokážou celý zápas 3×15 minut jezdit a nemají problém s kondičkou. To nám pomáhá,“ vysvětluje kapitán Štírů Šindelář.

Boj o bronz

Tatran Střešovice, celkový vítěz sezóny 2015/2016 a loni stříbrný, se po semifinále musel smířit s tím, že se letos superfinále nezúčastní. Po základní části mu v tabulce patřilo až čtvrté místo, v semifinále pak podlehl Štírům. Na třetí místo základní části se dokázal v druhé půlce sezóny probojovat FBC ABAK Ostrava, druhý účastník boje o bronz.

V utkání jako první skóroval za Tatran Jan Natov, florbalista Mladé Boleslavi, který letos oslavil triumf v české nejvyšší soutěži nehandicapovaných. Kamil Klíma z Ostravy dokázal srovnat, Natov však ještě v první části přidal druhý gól a Tatran vedl po úvodní třetině 2:1. V druhé třetině Ostravané vyrovnali zásluhou Rostislava Pohlmanna a třetí část utkání začínala za nerozhodného stavu 2:2. Hned v úvodu poslední třetiny zvýšil náskok Tatran Zdeněk Krupička a Ostrava již nedokázala skórovat, konečný stav byl 3:2 a bronzové medaile pro Tatran.

V souboji o konečné páté místo uspěli polští Wheel Wolf, kteří porazili letošního extraligového nováčka BM&J New era (vznikl sloučením týmů Basset Most a FBC Jičín) 6 : 2.