Přeskočit na obsah

První mezinárodní turnaj ze série EWFT 2016 ovládli Švédové

Po dlouhých šesti letech přivítala Česká republika v současnosti 4 nejlepší florbalové vozíčkářské reprezentace, které mezi sebou ve dnech 28. – 29. 10. 2016 poměřily své síly. Dějištěm turnaje EWFT 2016 se stala sportovní hala Radotín, na jejíž palubovce se střetla reprezentace České republiky s výběry z Nizozemí, Polska a Švédska. Novinkou na tomto turnaji byl přechod na efektivní měření času, tedy tzv. „čistý čas“, konkrétně 3×15 minut.

Během pátečního dne každý reprezentační celek poměřil své síly se všemi soupeři. Česká reprezentace si se soupeřem z Polska poradila hned v prvním zápase, ve kterém polský tým porazila 3:1.  V následujícím zápase na sebe narazily reprezentační týmy Nizozemí a Švédska, kde ve vyrovnaném utkání v konečném výsledku 2:1 zvítězil severský tým. Přestože polský celek svůj úvodní zápas prohrál, dokázal zmobilizovat své síly a stal se překvapivým vítězem v utkání s Nizozením, které porazil vysoko 6:2. Méně se naopak dařilo české reprezentaci proti holandskému výběru, kdy až v závěru tohoto zápasu dokázal český tým vyrovnat jednobrankou ztrátu a uhrál pro sebe velice cenný jeden bod. Bez ztráty jediného bodu z radotínské haly odjížděl po pátečním dnu tým ze Švédska, který se po všech odehraných utkáních ve skupině umístil na prvním místě tabulky.

Sobotní den byl ve znamení semifinálových bojů a zápasu o umístění. V prvním semifinálovém utkání se proti sobě postavily reprezentace Švédska a Nizozemí, ve kterém v konečném výsledku s převahou zvítězilo Švédsko 5:1. Dramatickým zápasem, o jehož výsledku rozhodlo až prodloužení, bylo druhé semifinálové utkání mezi Českou republikou a Polskem. Polský celek, který se tohoto turnaje zúčastnil pouze se sedmi hráči, jako první otevřel skóre a dlouhou dobu si držel jednobrankový náskok. Po ukončení řádné hrací doby ukazovala výsledková tabule nerozhodný stav 2:2. Během 10 minutového prodloužení více sil a odhodlání předvedla česká reprezentace, která díky gólu Miroslava Večeři postoupila do finále.

Polská reprezentace ukázalala svoji odhodlanost a bojovnost v zápase o třetí místo, kdy si dokázala poradit s holandským výběrem a udávala tempo zápasu. Země tulipánů marně stíhala skvělou útočnou dvojici Woznica – Kwapisz a podlehla Polsku 3:1. Stejně jako v roce 2010 v Jablonci nad Nisou, tak i nyní v Praze se proti sobě ve finále postavilo Švédsko a Česká republika. Přestože první branka finále padla za záda českého gólmana již ve druhé minutě zápasu, český tým nepropadl panice a pravidelně se dostával do švédského obranného pole a ostřeloval švédkou branku. Jediným úspěšným českým střelcem se v tomto zápase stal Jan Razjnover, který ve 43 minutě umístil míček za záda švédského brankáře. Přestože česká reprezentace předvedla ve finálovém zápase skvělý výkon, nestačila švédskému celku a prohrála 4:1. Zlaté medaile a vítězný pohár turnaje EWFT 2016 po zásluze putuje do Švédska.

Konečné pořadí turnaje EWFT 2016

1. místo Švédsko
    2. místo Česká republika
    3. místo Polsko
    4. místo Nizozemí

Individuální ocenění:

• nejlepší brankář: Jiří Němec (Česká republika)
    • nejlepší střelec: Lukasz Woznica (Polsko)
    • nejužitečnější hráč: Roberth Isaksson (Švédsko)

Turnaj EWFT 2016 byl uspořádán díky podpoře magistrátu hlavního města Prahy, firmy Opel a projektu Opel Handycars,  firmě Salming a nadaci Konto Bariéry.