Přeskočit na obsah

Mistrem ČR ve florbalu vozíčkářů 2010/2011 opět Kamat Team Janské Lázně

O 3. místo: FBC ABAK Remedicum Ostrava – BASSET Most

konečný stav série: 2:0

Před prvním utkáním o bronzové medaile panovala na obou stranách poněkud odlišná atmosféra. Mostecký Basset viditelně chtěl urvat senzační umístění „na bedně“ a v cestě mu stálo obrovsky zklamané FBC, které před play-off vyhlásilo nekompromisní útok na stupínek nejvyšší, vše ostatní bylo pro něj neúspěchem.

1. zápas: 13:1 (1:1,5:0,7:0)

První třetina utkání byla vyrovnaná. Natěšený Basset otevřel skóre tohoto klání v čase 2:20 zásluhou Miroslava Štibera, ale jak se později ukázalo, byl to jediný úspěšný útok Mostu za 60 minut hrací doby. Ve 4. minutě byl vyloučen Petr Bláha za nedovolené vrážení, přesilovku ale ostravští nevyužili. Až Ondřej Pohlmann v 10. minutě vyrovnal skóre a tak se do 2. třetiny šlo s velkými očekáváními, jak toto drama bude pokračovat. Drama se ovšem nekonalo, trenér Ostravy Petr Koutný nastartoval brankostroj a skóre začalo plynule narůstat pouze na straně FBC. Ve 24. minutě rozvlnil mosteckou síť Pohlmann, o 2 minuty později se trefil Jan Šíp a o další 2 minuty později se střelecky zaskvěl znovu Pohlmann a dokonal tak svůj hattrick. Po těchto třech po sobě jdoucích gólech se Most snažil více zabezpečit obranu, tempo mu ale vydrželo jen 10 minut. V 17. a 19. minutě poprvé ve svitavské hale zaúřadoval Matěj Smeták, který dorazil svému týmu pomoci z řad A-týmu mužů FBC Remedicum Ostrava – letošního finalisty Fortuna Extraligy. Skóre 6:1 pro Most neznamenalo nic pěkného a střelecká smůla začala jeho hráče velmi znervózňovat. Naopak ostravské FBC šlo do 3. třetiny s velkým klidem, což se ukázalo být pro vývoj utkání klíčové. Během prvních 4 minut závěrečné části se trefil 2x Šíp a jednou Pohlmann, v 10. minutě se mezi střelce zapsal Juchelka, další 2 branky v 15. a 17. minutě přihodil Tomáš Ležoň a účet uzavřel 3 minuty před koncem Matěj Smeták. Gólová smršť utichla a frustrace Mostu vyvrcholila pouhou vteřinu před koncem zápasu neuznanou brankou pro postavení hráče v brankovišti a následným nesportovním chováním Radka Žižky.

2. zápas: 9:5 (3:1,3:2,3:2)

Po prvním utkání se objevily ze zklamaného Mostu hlasy, že po krutém výsledku z prvního utkání bronzové série ani nenastoupí. Naštěstí se přece jen u Bassetů rozbušilo sportovní srdce a po exhibici osobností se mohlo začít hrát. Znovu padlo 14 gólů, tentokrát již v poněkud pro Most smířlivějším poměru 5:9. Ostrava opět začala v duchu názvu svitavské sportovní haly četnou střelbou na mosteckou svatyni a po 8-mi minutách vedla 3:0 zásluhou Jana Šípa a 2x Zbyňka Sýkory. V 10. minutě korigoval na 3:1 mostecký tahoun a reprezentační obránce František Synek. Ve 2. třetině dokonal v čase 22:34 svůj čistý hattrick Zbyněk Sýkora. Most nechtěl připustit další debakl a přitopil pod kotlem, což vyústilo trefami Synka a Žižky ve snížení na rozdíl jediné branky – stav 4:3 a psala se 14. minuta. To se ale evidentně znelíbilo Matěji Smetákovi, který v 15. a 19. minutě oplatil Mostu jeho 2-gólový příděl. Ostrava tak ve 2. třetině navýšila rozdíl skóre o další gól a za stavu 6:3 se šlo do 3. třetiny pouze dohrávat. Pohlmann v čase 43:04 navýšil na 7:3, ale Most se jen tak nevzdával. Ve 12. minutě oslavil svůj hattrick František Synek a o 2 minuty později snížil na 7:5 Radek Žižka, ale to bylo ze strany Mostu vše. Svoji střeleckou bilanci v play-off chtěl ještě vylepšit ostravský Zbyněk Sýkora a to se mu povedlo v 17. a 19. minutě. Uzavřel tak svoji mimořádnou bilanci v utkání – vstřelil 5 gólů a na 3 přihrál a přímo se tak podílel na 8-mi brankách svého týmu z 9-ti. Mimořádný výkon také předvedl mostecký brankář Michal Havelka, jenž čelil 59-ti střelám. Při 9-ti obržených brankách si tak udržel dobrou úspěšnost zákroků 85%. Po emotivním závěru 1. utkání je také třeba vypíchnout pozitivní fakt, že v tomto utkání nepadl ani jeden trest.

FINÁLE: SKV Praha ComAp Team – KAMAT Team Janské Lázně

konečný stav série: 0:2

Historie se opakovala, alespoň ze strany Kamatu. Stejně jako loni přešel v semifinále přes FBC ABAK Remedicum Ostrava a znovu se postavil proti Sportovnímu klubu vozíčkářů z Prahy. Řada reprezentantů na obou stranách slibovala parádní podívanou a zcela určitě nezklamali.

1. zápas: 5:7 (1:1,0:6,4:0)

Utkání bylo od začátku opatrné, nikdo nechtěl nic pokazit a jako první se v 11. minutě osmělilo pražské č. 10, které David Drahonínský na play-off nenosil pouze na dresu, ale i vyholené na hlavě – na světelné tabuli se tedy rozzářilo skóre 1:0 pro SKV. V čase 12:42 byl vyloučen Vladimír Sejkot z Kamatu a všichni přítomní větřili navýšení skóre ze strany Pražanů. Jenže těm početní výhoda do hry přinesla spíše zmatek než užitek a tento taktický kolaps využil kapitán Kamatu Miroslav Šperk 19 vteřin před koncem oslabení svého týmu a srovnal krok s Prahou na 1:1. Po velmi opatrné, vyrovnané a na góly chudé 1. třetině se stejně jako u 1. utkání bronzové série začaly dít na hřišti divy. Stejně jako v semifinále se rozjela Kamatská trojka Alina-Šperk-Fiedler a pražský ComAp Team absolutně nestíhal. V čase 21:25 byl vyloučen Jan Hašek za sekání a Miroslav Šperk přesilovku využil v úplně poslední vteřině přesilové hry. V 29. minutě, konkrétně v čase 28:05 skóroval do pražské branky Richard Fiedler, o 22 vteřin později jej následoval Petr Alina. Stav tak poskočil na rozdíl 3 branek a pro SKV Praha začala být situace kritická a bohužel pro něj bylo východisko v nedohlednu. Výrazné zlepšení obranné fáze se nedostavilo a ve 33. minutě navýšil skóre pro Kamat opět Fiedler. Miroslav Šperk v čase 36:43 dal svůj 3. gól v utkání a o necelé 2 minuty později se k němu připojil také svým 3. gólem skvěle hrající Richard Fiedler. Kamat po 2. části vedl 7:1 a zdálo se být rozhodnuto. Zde však paralela s 1. utkáním o bronz skončila. Kamat ve svém trháku nepokračoval a dokonce ve 3. třetině nevstřelil ani jednu branku, namísto toho zařadil vyšší rychlost ComAp Team z Prahy. Uplynuly necelé 2 minuty a radost pražanů spustil David Drahonínský, který o 2 a půl minuty později dokonal svůj čistý hattrick. V 48. minutě se poprvé v play-off předvedl reprezentant Jan Rajznover a snížil z pohledu Prahy na 4:7. Zaskočený Kamat se zatáhl do obrany a začal hájit své první vítězství ve finálové sérii, což se mu také podařilo. Až v čase 59:43 upravil konečné skóre Dominik Drahonínský na 5:7 z pohledu pražského SKV a Kamat tak byl zase blíže obhajobě titulu.

2. zápas: 2:4 (1:0,0:2,1:2)

Na góly chudší, ale o to více dramatičtější byl 2. zápas finálové série. Byť Kamat Team Janské Lázně měl náskok jednoho vítězného zápasu, vstup do utkání byl opět velmi opatrný a to i na straně Prahy. První slovo si vzal reprezentační obránce v pražském dresu Jan Hašek, který i přes zraněný loket podával dobré výkony. Po téměř 11-ti minutách hry vstřelil úvodní branku 2. finále. I tak obě družstva nezměnila taktiku a stále se vyčkávalo na chybu soupeře. V první části ale již branka nepadla. Hned na začátku 2. třetiny v čase 21:23 udeřil kapitán Kamatu Miroslav Šperk, kdy po nahrávce Fiedlera vyrovnal na 1:1. Hra se dále přelévala ze strany na stranu, ale útoky byly opatrné. Nikdo nechtěl v klíčovém utkání udělat chybu. Ta další přišla opět na straně ComAp Teamu až na samém konci 2. třetiny, kdy Honzu Mrázka prostřelil v čase 19:30 Petr Alina a Kamat tak otočil utkání na 2:1 ve svůj prospěch. Těsný stav před závěrečnou třetinou sliboval velké drama a to také přišlo. Ve 45. minutě vyrovnal David Drahonínský a atmosféra se začala dát krájet. Rychlý útok střídal druhý a hlavní hvězdou poslední třetiny byl jednoznačně Miroslav Šperk. Kapitán reprezentace ČR jezdil po naleštěné svitavské palubovce jako by se hrála 1. třetina a hřištěm se nesla hlasitá slova údivu. Svoji nekonečnou energii Šperk přetavil v gól v čase 50:39 a strhl vedení opět na stranu Kamatu. SKV Praha ComAp Team se snažil utkání poslat alespoň do prodloužení, ale po osudové chybě Pražanů pečetil obhajobu titulu Mistra ČR v čase 59:57 Petr Alina.

Na hřišti se rozprostřelo místo radostného křiku spíše ticho, ze kterého byla cítit obrovská úleva. Všichni hráči si sáhli na dno svých sil a svitavská hala Na Střelnici tak viděla ten nejlepší florbal na kolech, co je u nás i v zahraničí k vidění. KAMAT Team Janské Lázně tak obhájil loňský titul, SKV Praha ComAp Team skončil opět se stříbrnými medailemi na krku a na 3. příčce stanul opět velmi zklamaný vítěz základní části FBC ABAK Remedicum Ostrava. Jediná změna se tak udála na nepopulární 4. pozici, kde Plzeň vystřídal BASSET Most.

Autor: Lubomír Skála – ČFFV