Přeskočit na obsah

Napínavá a dramatická zápletka v Kadani, Štíři na lopatkách

  O víkendu 2.-3.2. pokračovala po zimní pauze extraliga vozíčkářů pátým ligovým kolem. V blízkosti mostecké pánve se utkali i aktuálně první dva týmy tabulky budějovičtí Štíři a pražští Comap Team Praha. Soupeři si nebyli neznámí, jelikož se průběžně přetahují o vedení v tabulce a potkali se i před měsícem ve Švédsku na mezinárodní turnaji Malmo open.

  Utkání začalo těsně před nedělním obědem a i možná to zapříčinilo vlažný začátek českobudějovických florbalistů, kteří sice do zápasu vstupovali jako mírní favorité, držící 39 zápasovou neporazitelnost, ale pražští florbalisté se jich nezalekli a šli po gólu Vládi Maříka do rychlého vedení.

  Štíři částečně obměnili sestavu oproti vítěznému zápasu na švédském turnaji, ale i přesto si na Comap věřili. ,,Obdržený první gól nás ovšem částečně překvapil a my jsme zprvu nebyli schopni reagovat“, říká štírský obránce Tomáš David.

  Pouze ze střídačky, to byla tentokrát nucena vlivem nemoci sledovat stálice na pravém křídle, hrající trenér Zbyněk Sýkora. Perné chvilky prožíval za mantinelem a díky částečnému odstupu, byl proto schopen vidět chyby, kterých si na hřišti obvykle nevšimne. ,,Comap je dlouhodobě silný tým, finalista ligy s velkými ambicemi, který dobře trénuje a má vynikající reprezentační hráče. My jsme je proto nepodcenili, ale oni zahráli dobře, skvěle stříleli a i proto zaslouženě vedli“, říká Sýkora.

  Jako souhru několika faktorů viděl vedení pražského týmu i jejich trenér Vladimír Mařík. ,,Přistoupili jsme k tomuto zápasu zodpovědně s vědomím toho, že jsme den předtím neočekávaně ztratili body s Ostravou, Štíři, aniž bych snižoval náš výkon, nenastoupili v úplně stoprocentní sestavě. Přesto myslím, že my jsme vstupovali do utkání i s vědomím odehraných zápasů na švédském turnaji, kde jsme výsledkovou ostudu neudělali, se zdravým sebevědomím a na štíry jsme si věřili“, hodnotí Mařík.

  Absence tří hráčů základní sestavy byla výrazná i pro pražského obránce pro Jana Mrázka. ,,Bylo to velmi znát na přechodové fázi do útoku, na rozehrávce i klidu na hokejce, sice drželi balon na svých hokejkách, ale nedokázali být nebezpeční jako obvykle, toho jsme využili a zužitkovali jsme šance, které nám nabídli. Hráli jsme slušně dozadu i dopředu“ říká Mrázek.

  Českobudějovičtí srovnali na začátku druhé třetiny, ale po dalších chybách jim soupeř odskočil o další dvě branky a do třetí třetiny se šlo za stavu 3:1 pro pražský tým. Velice překvapivý výsledek byl nablízku a diváci s napětím sledovali, zda českobudějovičtí poprvé po dvou a půl letech poznají hořkost porážky.

  Nepříznivý stav se snažili zvrátit českobudějovičtí na začátku třetího dějství, ale snižující gól na 2:3 jim pro vysokou hůl nebyl uznán a vzápětí sami inkasovali čtvrtý gól.

  ,,My jsme si něco řekli o přestávce, trochu jsme se nahecovali, začali jsme víc jezdit a to štěstí se zlomilo a přešlo na naší stranu. Pak, když jsme dali druhý gól, tak jsme ucítili šanci a po třetí brance jsme byli jak rozjetý vlak a už jsme si to nenechali utéct, ale i bych neřekl, že bychom je podcenili. Oni měli perfektní nástup do utkání a zahráli moc hezky a právem vedli 4:1. My jsme propadali po vlastních chybách a oni je využívali. Kvalitní soupeř, proměnil kvalitní šance“, vrací se k průběhu zápasu Sýkora.

  Rozhodujícím momentem, tak pravděpodobně byl neuznaný gól budějovických a následný fast break Comapu , který znamenal vedení 4:1.

  ,,Mysleli jsme, že se do nich pustíme a výsledek otočíme, ale místo toho jsme inkasovali čtvrtý gól. To by prakticky ve většině zápasů znamenalo šibenici, když člověk nedá gól a sám dostane, ta psychika jde dolu a neví, jak dostat balonek do branky. Mě ovšem hned, jak jsme dostali gól napadlo řešení co zkusit, protože byla zoufalá situace a nedařilo se nám efektivně dostat balonek z obrany dopředu, navrhl jsem přeskupení řad, přesunul jsem se dozadu a snažili jsme se překonat do té doby účinný presink soupeře dlouhými pasy a také jsem si vzpomněl na paraleru ze zápasu semifinále s Goteborgem, což byl nejspíš náš nejhezčí zápas, co jsme kdy odehráli a prohrávali jsme tam 0:2, ale dokázali jsme ten zápas otočit na 3:2. Hned jsem ten zápas klukům připomněl a řekl jsem, že se musíme sebrat, semknout se a Comapu to tam teď nasypat“, lýčí dramatické okamžiky David.

  Jako rozhodující vidí začátek třetí třetiny i družina pražských florbalistů. Možná došlo i k částečnému polevení koncentrace a pocitu, že je zápas u konce a že už se zapas jen tak dohraje. ,,Po tom čtvrtém gólu jsme i možná my trochu podlehli pocitu, že už je hotovo a že už bychom to s naším přístupem měli urvat, ale i tak jsem díky svým zkušenostem z florbalu věděl, že to není úplně ložený. Nepodařilo se nám to všem podchytit týmově, co se týče uzpůsobení k přístupu zápasu, řekli jsme si, co chceme všichni hrát, ale přitom jsme hráli naprosto opačně a tím jsme posadili štíry zpátky do sedla. Štíři se trochu vrátili zpátky k taktice, která jim vycházela v dřívějších letech a dnes by jim za normálních okolností už nevyšla. My jsme na to nedokázali zareagovat a oni dali víceméně tři podobné góly a srovnali na 4:4“, vrací se k průběhu třetí třetiny Mařík.

  K vyrovnání došlo minutu před koncem zápasu a to znamenalo, že o vítězi budou rozhodovat samostatné nájezdy. Tíha okamžiku, tak ležela na šesti statečných, tři hráči na každé straně měli rozhodnout o vítězi nervy drásajícího utkání, které mělo parametry zápasu play-off. Jako první začínali hráči Comapu.

  K nájezdu se postavil Jan Mrázek, který svůj nájezd neproměnil. Na druhé straně uspěl Tomáš David. Další hráči ztroskotali na výborně chytajících brankařích Václavu Paclíkovi a pražském Jan Krauskopfovi a Štíři tak dokonali obrat.

  Drama nájezdů ze svého pohledu popsal i pravidelně úspěšný exekutor samostatných střílení Jan Mrázek. ,,Myslím, že Budějovicím určitě pomohl průběh zápasu, kdy dokázali vyrovnat a nás to malinko srazilo. Mě osobně úplně nejvíc, protože jsem byl u vyrovnávací branky soupeře minutu před koncem. Na nájezd jsem neměl ani chodit, protože jsem byl hlavou úplně někde jinde, ale bohužel nájezdy jezdíme prakticky ve stejné sestavě. Zkusil jsem to jako ve Švédsku, ale nezvedl jsem balonek dostatečně vysoko a gólman Paclík mě vychytal výborně“.

  Mírnou psychickou výhodu v nájezdech pociťoval i Zbyněk Sýkora, který poslal na nájezdy jako prvního Tomáše Davida. ,,Byl statisticky nejlepší, byl to jednoznačně náš nejlepší hráč, věřil jsem mu a i zbytek kluků, kteří šli po něm jsou kvalitní střelci a to se potvrdilo“

  Závěr zápasu nabídl velmi dramatickou koncovku a mohl znamenat pro Štíry nečekaný konec dvou a půl-leté šňůry zápasů bez prohry. Jak, ale popisuje David, nebylo to pro něj osobně zas tak důležité. ,, Já osobně to zas tolik neřeším, vím, že pro některé hráče to třeba znamená víc, ale já si to nepřipouštím a daleko důležitější jsou pro mě výhry v jednotlivých turnajích a cesta. Ponaučení, že dokážeme otočit zápas s tak skvělým a kvalitním týmem jakým je Comap je pro mě významnější než prodloužení serie. Uvědomuji si, že teď můžeme udělat hattrick v extralize a na PWO, to je pro mě daleko důležitější“

  Neskutečné drama,v které vyústil zpočátku nenápadně se vyvíjející zápas mezi dvěma špičkovými kluby kvitoval i trenér Comapu Mařík, který je zároveň trenérem reprezentace. ,,Nezávisle na výsledku hodnotím kladně to, co platí napříč celou ligu a v těchto zápasech se to ukazuje ještě víc je ta sportovní nevraživost, která je zdravá a pořád je to přátelský match svým způsobem. Kvituji také, že oba dva týmy se snaží hrát florbal a za to budu vždy tleskat, že se hraje hezký florbal a i lidé si to mohou užít, že je to něco živelného, aktivního a koukatelné pro diváka“.

  Štíři tedy svou porazitelnost uhájili, další šance zlomit jejich vítěznou řadu poskytne 7. kolo extraligy vozíčkářů, které se bude hrát 27.-28.4. v plzeňské Lokomotivě.

  generální partner