Přeskočit na obsah

PLAY-OFF 2024 ovládli ŠTÍŘI

Začátek května v paraflorbale znamenal jediné. Vyvrcholení celoročního snaží všech českých týmů paraflorbalu a převzetí vítězného grálu.

PLAY-OFF paraflorbalu se po po dlouhých letech vrátilo do Jablonce nad Nisou. Jablonec převzal štafetu po dobře známe Plzni a týmy využily zázemí staré dobré městské haly.

Rovnou do semifinále postoupily dva nejlepší celky po základní částí FBC Štíři České Budějovice a Tatran Střešovice o další dvě vstupenky bojovali ve čtvrtfinálových zápasech zbývající čtyři týmy.

Jako první své zápasy rozehráli polští favoriti Wheel Wolf proti zvedajícímu se SKH Meteor Plzeň. Jednalo se o velmi vyrovnané zápasy, kdy plzeňští otevřeli skóre po gólu Marka Vápenky, pak otěže zápasů přebrali polští Wheel Wolf a otočili třemi brankami na konečných 3:2. Plzni nezbývalo nic jiného než zkusit vyhrát druhý zápas a věřit v rozhodující třetí zápas. Druhý zápas začal opatrnou hrou od obou týmů a do třetí třetiny se šlo tak za bezbrankového stavu. Rozhodl nakonec jediný gól z hole Jarosława Kwapisze. Wheel Wolf si tak po výsledku 1:0 zajistili postup do semifinále.

Druhé čtvrtfinálové zápasy rozehráli mostečtí Vikings Most proti pražským SKV ComAp Team. Jednalo se o velmi vyrovnané zápasy, kdy most první zápas ovládli také po obratu 3:2 Vikings. Do druhého zápasu se, ale nastupovalo opět od stavu 0:0. Zápas ovšem pro SKV nezačal dobře, kdy brzy musel dotahovat jedno gólovou ztrátu z šesté minuty první třetiny. Most přebral otěže zápasu a postupně navyšoval své skóre a na konci na světelné tabuli svítilo skóre 4:1 a mostečtí, tak postoupili do semifinále na úkor svého soupeře.

První páteční semifinále svedlo proti sobě čekající Tatran Střešovice a postoupivší Vikings Most. Lépe začali tatranští a po brankách Jana Natova a Tomáše Peka držely otěže zápasu na své straně. Ve třetí třetině zkoušeli mostečtí zdramatizovat utkání po gólu Jakuba Žižky ve vlastním oslabení, ale Tatran už si zápas pohlídal a bral tak první vítězství 2:1. Do druhého zápasu, tak mostečtí vstupovali s myšlenkou, že už není cesty zpět a pokud se chtějí dostat do SUPERFINÁLE musí podat ještě o chloupek lepší výkon a zvítězit. Plány Vikings, ale dostaly trhliny už začátkem první třetiny, kdy se trefil dvakrát tatranský Jan Mrázek a Most čekala opravdu těžká fuška, aby zápas ještě zdramatizovali. Po třetím gólu v mostecké brance už vypadalo, že je hotovo. Vikings, ale nesložili zbraně a i přesto, že ve třetí třetině neproměnil Jakub Žižka trestné střílení snížili zásluhou Františka Synka na 1:3. Víc už, ale i přes sympatický výkon nezvládli a Tatran tak opět po roce postoupil do sobotního Superfinále.

Druhé semifinále svedlo proti sobě loňského mistra a vítěze základní části FBC Štíři ČB a polský Wheel Wolf. Štíři i poučeni z předchozího semifinálové klání nechtěli připustit podobné drama a ujali se rychlého vedení po gólu Davida. Polští Wolf se ale nevzdávali a snažili se držet krok odpočinutými Štíry. Atraktivní zápas s otevřenou hrou dospěl až ke konečném skóre 5:3 pro českobudějovické. Druhý zápas začal ještě ve vyšším tempu a jako první do rychlého vedení šli po střele Jana Herman z 29 sekundy opět českobudějovičtí. Štíři na hřišti dominovali a postupně přidávali další góly a občasné nebezpečné výpady polských hráčů pokrýval v jistotě chytající českobudějovický Paclík. I druhé vítězství tak urvali štíři a po výsledku 5:1 postoupili do sobotních bojů o mistrovský pohár.

BOJ O 5. MÍSTO

Páteční program ukončoval první ze zápasů o 5-7 místo a to zápas neúspěšných čtvrtfinalistů z plzně a ostravských ABAK. Ač se hrálo pouze o páté místo, jednalo se o napínavé klání. V utkání ostravští Abak dvakrát vedli, ale Plzeň dokázala skóre vždy dorovnat. O vítězství muselo rozhodnout až prodloužení, kde těsně před koncem rozhodl Miroslav Večeřa. V sobotu navázal program dalším zápasem mezi druhým z neúspěšných čtvrtfinalistů SKV a Abakem Ostrava. Abak posilněn prvním vítězstvím vstoupil i do svého dalšího zápasu úspěšně a po hattricku Miloše Beleščáka (3+1) a gólu Miroslava Večeři bral vítězství 4:0 a konečné 5. místo. Poslední zápas nyní už jen o 6.-7. místo svedl proti sobě pražský SKV a plzeňský Meteor. Na obou týmech už byla znát lehká únava z absolvovaného programu, ale ani jeden nechtěl skončit na nepopulárním posledním místě. Lépe si vedl tým z Plzně, když ubojoval po dvou gólech Marka Vápenky výsledek 2:0 a 6. místo letošní sezóny. Poslední 7. místo, tak připadlo pražským SKV ComAp.

BOJ O BRONZ

Do prvních medailových bojů sobotního programu se probojovali polští Wheel Wolf a mostečtí Vikings. Oba týmy měli v plánu zabojovat o titul, ale stopku před finále jim vystavili Tatran a Štíři. Čekal na ně tedy pouze boj o bronzové medaile. Lépe do utkání vstoupili Wheel Wolf, kteří po třech rychlých gólech vedli po první třetině 3:0. Zápas nabídl opravdu napínavou podívanou. Týmy se přetahovaly o každý balonek. Začátek druhé třetiny zastihl v lepší formě mostecké o po dvou gólech Miroslava Bárty byl rychle stav 2:3 a Most se nadechoval k obratu. Pravděpodobně rozhodující gól však o pouhou minutu později vsítili opět polští Wolf a zlomili tak odpor Vikings. Další branky už přidávali pouze polští závodníci a zaslouženě vybojovali po skóre 7:2 bronzové medaile.

SUPERFINÁLE

Vrchol víkendu přichystaly fanouškům dva nejlepší týmy po základní části Tatran Střešovice a FBC Štíři ČB. Tatran měl českobudějovickým co oplácet a naopak Štíři chtěli ukázat, že vítězství v základní části nebylo náhodné a ač papírové předpoklady favorizovaly tatranské, vzhledem k tomu, že Štíři byli oslabeni o tři hráče hrající právě v zahraničí, tak dopředu nevzdávali své zbraně. Tyto týmy se moc dobře znají s předchozích bitev, a tak se první třetina nesla v opatrném duchu a nabídla zodpovědnou hru na obou stranách a nechala vynikat brankáře. Skóre se poprvé měnilo až ve druhé třetině, kdy se přesně trefil tatranský Jan Mrázek. První branka otevřela hru a českobudějovičtí takřka vzápětí kontrovali dvěma góly Tomáše Davida a do třetí třetí třetiny šli s jedno gólovým vedením naopak Štíři. Zápas nabídl opravdu napínavou podívanou. Týmy se přetahovaly o každý balonek a zatoužené vyrovnání trefila v šesté minutě Zuzana Přibilová. Teď už to bylo opravdu, kdo s koho překlopí výsledek na svou stranu. Tíhu okamžiku na sebe vzal Zbyněk Sýkora a tísněn tatranskou obranou zvládl brejkovou situaci a rozhodující zásah tak přišel z hole jednoho z nejzkušenějších štírů. Tatranští se nevzdali, ale další branku přidal opět Tomáš David a skóre uzavřel při tatranské power play do odkryté branky František Šindelář. Letošním MISTREM se tak stali při skóre 5:2 FBC ŠTÍŘI ČESKÉ BUDĚJOVICE!

Po turnaji na slavnostním předávaní medailí v liberecké home credit aréně byly vyhlášeny i individuální ocenění sezóny PFL 2023/2024.