Přeskočit na obsah

PLAY-OFF po dvouleté odmlce zaviněné Covidem ovládli Štíři z Českých Budějovic

Historicky první společné PLAY-OFF paraflorbalu a powerchair hockey hostila a druhém květnovém týdnu plzeňská hala Lokomotiva. Na jednom místě se tak poprvé odehrál finálový turnaj florbalu na mechanických i elektrických vozících. Na týmy paraflorbalistů byly připraveny během tří dnů rozhodující zápasy, kterých se nakonec odehrálo jedenáct.

Jako první se musely odehrát ve čtvrtek čtvrtfinálové série z nichž měli vzejít dva postupující do semifinálových bojů. Turnaj odstartovalo první čtvrtfinále mezi týmy ze čtvrté a páté pozice po základní části. Narazili na sebe tak pražští SKV Praha ComAP Team a Paraflorbal Ostrava. V lepší formě se představil pražský ComAP a po výsledcích 5:1 a 3:0 postoupil do pátečního semifinále.

V druhé sérii na sebe narazili třetí tým s šestým, tedy Vikings Most a domácí SKH Meteor Plzeň. Plzeňští chtěli využít domácí prostředí a potrápit favorita z Mostu a i když v sezóně uhráli pouze jedno vítězství, bylo to právě proti mosteckým Vikings. Ač se domácí snažili, co jim síly stačily, výsledek byl jednoznačný a ve dvou zápasech zvítězili Vikings 5:0 a 6:2.

Ani jeden z papírově silnějších týmu neztratil žádný zápas a postoupily do pátečních semifinálových bojů, kde na ně čekali dva nejlepší týmy po základní části FBC Štíří České Budějovice a Tatran Střešovice.

Jak první nastoupil pražský Tatran proti mosteckým Vikings a i když byli v tatranští mírným favoritem, výsledek se mohl stočit na obě strany, protože během základní části se týmy utkaly celkem čtyřikrát a každý z nich urval dvě vítězství. Lépe do zápasu vstoupil Tatran, kdy již ve druhé minutě vstřelil první branku obránce Jan Mrázek. I přes bojovný výkon mosteckých se skóre zvyšovalo pouze na jedné straně a po konečném hvizdu rozhodčích svítilo na světelné tabuli skóre 6:0 pro Tatran. Ani v druhém zápase nenavázal Most na své výkony ze základní části a ztratil šanci na postup do finále. Také druhý zápas tak skončil vítězstvím Tatranu tentokrát 5:1.

Druhé semifinále rozehráli vítěz základní části z Českých Budějovic a pražský SKV Praha ComAP Team. Pražští chtěli favorita potrápit a cestu do finále mu vůbec neusnadnit. Pražské plány se však začaly bortit už v desáté sekundě zápasu, kdy českobudějovický gólostroj odšpuntoval Adam Šimonek. Do konce třetiny se ještě trefili Jan Herman a Lukáš Trupl a i když se gólman ComApu vytasil s několika brilantním zákroky pro lepší skóre to nestačilo. Českobudějovičtí pokračovali v nastaveném tempu až do konce zápasu a první zápas ovládli jednoznačně 11:2. Ani druhý zápas nepřinesl pražskému týmu radost a Štíři tak po výsledku 6:1 postoupili do sobotního SUPERFINÁLE. Oba dva nejlepší celky základní části, tak nezaváhaly v ani jednom zápase a boj o zlato tak měl stejné obsazení jako v posledním Superfinále v Kutné Hoře.

BOJ O 5. MÍSTO

Sobotní program odstartoval zápas neúspěšných čtvrtfinalistů o 5. místo kde na sebe narazili domácí SKH Meteor Plzeň a ostravští Abak. Ač se hrálo pouze o páté místo, jednalo se o napínavé klání. V utkání domácí dvakrát vedli, ale Ostrava dokázala skoré vždy dorovnat a poté i otočit a tak se po těsném výsledku 4:3 radovali ostravští Abak a na Meteor zbylo pouze nepopulární poslední místo.

BOJ O BRONZ

Do prvních medailových bojů sobotního programu se probojovali pražští ComAp a mostečtí Vikings. Oba týmy měli v plánu zabojovat o titul, ale stopku před finále jim připravil Tatran a Štíři. Čekal na ně tedy pouze boj o bronzové medaile, přičemž na poraženého zbývaly pouze medaile bramborové. Lépe do utkání vstoupil Vikings, kteří vedli po gólu Petra Aliny 1:0. Ještě do konce třetiny však ComAp po střele Vladimíra Maříka stihl vyrovnat a do druhé třetiny se opět vstupovalo za vyrovnaného stavu. Zápas nabídl opravdu napínavou podívanou. Týmy se přetahovaly o každý balonek. Když už se zdálo, že po několika neproměněných šancích mosteckých zápas směřuje do prodloužení, udeřil minutu před koncem pražský útočník Vladimír Mařík. Pro Most to byla studená sprcha a ani hra v šesti bez brankáře nepřinesla kýžené vyrovnání a z bronzových medailí se radoval po výsledku 5:4 SKV ComAp Team.

SUPERFINÁLE

Vrchol víkendu přichystaly fanouškům dva nejlepší týmy po základní části Tatran Střešovice a FBC Štíři. Tatran měl českobudějovickým co oplácet a naopak Štíři chtěli ukázat, že vítězství základní části nebylo náhodné. Oba týmy nastoupily v nejsilnějším možném složení. Tatran se tak mohl opřít o superextraligového hráče Jana Natova a nejlepšího střelce Zdeňka Krupičku. Na štírské straně nechyběly dvě opory, které v základní části hodně absentovaly Adam Šimonek a Ivan Nestával.

Nebyla odehrána ani celá první minuta zápasu a skoré po šikovné dorážce českobudějovického Davida otevřel Adam Šimonek. Rychlý gól otřásl psychikou Tatranu a narušil předem plánovanou taktiku držet, co nejdéle nerozhodný stav. Tatran zkoušel hrozit zejména skrze Jana Natova, ale pevná štírská obrana největšímu nebezpečí soupeře čelila zodpovědnou obranou. Štíři nabuzeni prvním gólem dále hrozili kombinačními finesami a naděje Tatranu na dobrý výsledek držel opět skvěle chytající Jaroslav Novotný.

Šance pro Tatran přišla na začátku druhé třetiny, kdy po serii zaváhaní budějovické obrany zapadla vlastní střela Tomáše Jelínka za překvapeného brankáře Paclíka. Vyrovnané skóre na výsledkové tabuli vydrželo pouhou minutu a zápas se přelil opět na štírskou stranu po krásné individuální akci Tomáše Davida. Budějovičtí začali přitápět pod kotlem a silný tlak vyvrcholil třetí brankou z hokejky Jana Hermana. Tatran, i když musel stále dotahovat, neskládal zbraně a za své odhodlání byl odměněn na začátku třetí třetiny, kdy po skvělé přihrávce Krupičky skóroval Jiří Cibelius. Tatranu už tedy zbýval jen jiný gól k vyrovnání utkání. Snažil se tak útočit ze všech sil a napínavá hra musela zaujmout i každého nestranného diváka, protože to, co se dělo na palubovce byla ta nejlepší reklama na český paraflorbal. Snažení Tatranu však utnul v šesté minutě budějovický Tomáš Jelínek, který tentokrát trefil správnou branku a zvýšil skóre na 4:2. Tatranu se každou sekundou krátil čas a vzdalovalo se mu získání vytouženého poháru a tak vsadil na konci zápasu vše na hru bez brankáře. Power play však po rychlé rozehrávce z rohu využili Štíři ke konečnému uzavření skóre a tečku za vítězstvím přidal opět Tomáš Jelínek. Štíři tak přehráli Tatran 5:2 a mohli se tak radovat se zisku dalšího mistrovského titulu!

Turnaj měl vynikajcí diváckou kulisu kterou připravil ve čtvrtek a v pátek žáci místních plzeňských základních škol, pro které bylo kromě fandění připraveno i několik besed s hráči na téma aktivního života vozíčkářů a následnou zkouškou sportovních vozíků a hry. O sobotní atmosféru se už poté starali příznivci z blízkého i dalekého okolí.

Po turnaji na slavnostním předávaní medailí v plzeňské Papírně byly vyhlášeny i individuální ocenění sezóny PFL 2021/2022.

Člen Klubu šampionů Českého paraflorbalu: in memorian Jakub Čada

Byly také uděleny dvě ceny Fair Play PFL.
    Cena Fair Play:1) Jan Mrázek – odvolání své vstřelené branky po faulu, který rozhodčí přehlédli, zápas proti Ostravě na ligovém kole v Mostě
    2) Jakub Žižka – přerušení své gólové situace zahozením míčku za mantinel při zraněném soupeři na zemi, a to v situaci, kdy do konce utkání chybělo asi 1,5 minuty a jeho Tým Vikings prohrával o jednu branku – zápas proti Plzni na pražském kole Tatranu.