Přeskočit na obsah

Sezóna odstartovala. První kolo přineslo dominanci Pražanů i gesto fair play

  Florbalisté na vozíku za sebou mají první kolo extraligy. V hale pražské Ruzyně o víkendu zaujala především forma pražského ComAp Teamu a gesto fair play Miroslava Večeři. O uplynulém víkendu odstartovala prvním kolem Česká pošta extraliga vozíčkářů už čtrnáctou sezonu nejoblíbenějšího kolektivního sportu pro handicapované v Česku. Kromě výrazné změny v podobě úpravy hrací doby na 3×12 minut čistého času přinesl úvodní víkend extraligy dominanci pražského týmu ComAp i jeden chvályhodný příklad sportovního fair play.

  Gratuloval i trenér národního týmu

  Na svědomí ho měl útočník Miroslav Večeřa, hráč týmu FBC Abak Ostrava. Od dětství trpí vrozenou chorobou, která ho postupem času upoutala na invalidní vozík. Sporty jednotlivců pro něj nikdy neměly to správné kouzlo, byl týmovým hráčem, což dokázal i při sobotním zápase proti SKV Praha ComAp Team. Vstřelil branku pražskému týmu navzdory pravidlům florbalu vozíčkářů, hrál totiž hokejkou pod vozíkem soupeře. Ihned po odpískání gólu se ale Večeřa k přestupku proti regulím přiznal.

  „Už když jsem ten míček poslal do branky, plně jsem si uvědomoval, že je to proti pravidlům. Skóre v tu chvíli bylo 3:0, takže náš tým neztrácel tolik, ale navzdory všem těmto informacím se za každé situace snažím hrát čistě, takže přiznání pro mě bylo jasným vyústěním této situace a vůbec jsem nepřemýšlel nad tím, jaké dopady či důsledky by to mohlo přinést. Po zápase mi potom přišli poděkovat hráči pražského týmu a dokonce i trenér nároďáku, což bylo moc milé,“ vysvětlil útočník Abaku Ostrava.

  Do čela jdou Pražané, Poláci nedorazili

  Úvodní souboje byly bez zahraničního účastníka. Polský Wheel Wolf se z důvodu hráčské absence nemohl účastnit, a tak hned na začátku sezony ztratil cenných 12 bodů v základní tabulce ligy. Oproti původnímu očekávání tak do prvního kola nastoupilo pouze šest týmů. Nejúspěšnějšími byli v prvním kole reprezentanti SKV Praha ComAp. Rozhodl o tom poslední utkání víkendového kola. Pražský celek nastoupil proti týmu FBC Štíři České Budějovice. Vyrovnaný zápas nakonec rozhodly samotné nájezdy, při nichž se Františku Synkovi z pražského týmu podařilo jediným gólem rozhodnout tento souboj. ComAp tedy porazil Štíry z Českých Budějovic 1:0, a připsal si tak dva body. Pražané celkem vybojovali 14 z možných 15 bodů a usadili se tak na čele tabulky. Kompletní výsledky naleznete zde.

  Další body se budou ve vozíčkářské extralize rozdávat už za necelý měsíc. Další ligové kolo hostí Jičína 15.-16. října.

  autor: Markéta Srbová

  generální partner