Během víkendu sehrály obě reprezentace dvě přátelská utkání, která proběhla v sobotu a v neděli v dopoledních hodinách ve sportovní hale VŠE Třebešín. V sobotu se oba reprezentační týmy představily v O2 Aréně v rámci Superfinále florbalu 2013. Zde se „čeští florbalisté na kolech“ již potřetí představili široké veřejnosti a to v přestávkovém programu během ženského i mužského finále. Poprvé zde hrál národní tým při finálovém zápase na MS mužů 2008 proti Švédům.Zaplněná O2 Aréna mohla shlédnout exhibici obou národních týmů ve vysokém tempu i přesto, že pohyb na vozíku po targetu je velmi náročný.
Při obou vzájemných utkání na hale VŠE Na Třebešíně se ukázala vynikající připravenost holandské reprezentace, která má na rozdíl od české reprezentace dostatek finančních prostředků a pravidelně se setkává a trénuje. Přestože česká reprezentace v obou utkáních na hale VŠE Na Třebešíně dostala během první třetiny do vedení, nestačila na holandskou reprezentaci a v závěru obou utkání prohrála 5:6 (po nájezdech) a 3:4.
Obě přátelská utkání tak dokonale prověřila současný stav připravenosti a kvality obou týmů před mezinárodním turnajem Paragames 2013 v nizozemské Bredě. Tento mezinárodní turnaj je zatím největší akcí, která se v historii tak mladého sportu, jakým florbal vozíčkářů, konala. Říjnový turnaj v Bredě se koná pod záštitou IPC (Mezinárodního paralympijského výboru) V rámci letošních Paragames 2013 se již nyní s největší pravděpodobností představí reprezentační týmy z osmi zemí a to včetně reprezentace Kanady, která se v Evropě představí poprvé.
Ernst Vermaas, kapitán holanského reprezentačního týmu k zápasům v Praze říká: „Jsme velmi vděčni českým pořadatelům za pozvání, byl to zde v Praze pro nás skvělý zážitek. Florbal v Holandsku nemá tak velkou podporu jako tady u vás, a tak například sobotní exhibiční zápasy v O2 Areně byly pro nás naprosto výjimečné. Věříme, že bude mezinárodních setkání přibývat a že se uvidíme opět v srpnu na Prague Wheel Open a také v říjnu v Holandsku, kam je český tým pozván k účasti na Paragames 2013“
Radka Kučírková, místopředsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) k úsilí o mezinárodní rozvoj sportu říká: „Florbal vozíčkářů je provozován pod Českým svazem tělesně postižených sportovců a v současné době probíhají jednání o zařazení florbalu vozíčkářů pod mezinárodní zastřešující federaci tělesně postižených IWAS. Florbalovou ligu vozíčkářů hraje 9 týmů a mezi hráči můžeme vidět i paralympijské reprezentanty – atlety, sledghehokejisty, lyžaře a další.“
Poznámka pro editory:
Česká federace florbalu vozíčkářů (dále jen ČFFV) je neziskovou organizací a jejím posláním je vytváření podmínek a všestranná péče o rozvoj florbalu na vozíku, ochrana práv a oprávněných zájmů jeho členů v souvislosti s jejich činností v ČFFV. Česká federace florbalu vozíčkářů úzce spolupracuje s Českou florbalovou unií a Českým svazem tělesně postižených sportovců, podílí se na rozvoji florbalu u nás i v zahraničí. Česká federace florbalu vozíčkářů se aktivně podílí na mezinárodním rozvoji florbalu vozíčkářů. Díky této iniciativě se vozíčkářský florbal začal hrát v Polsku a Slovensku. Česká federace florbalu vozíčkářů iniciovala vznik mezinárodní komise ICWF. V roce 2012 bylo sdružení oceněno nominací na cenu Mosty 2011, kterou vyhlašuje Národní rada zdravotně postižených České republiky.
International Committee Wheelchair Floorball (ICWF) – je mezinárodní komisí, která byla založena v srpnu 2012 v Praze. Mezi hlavní cíle komise patří rozvoj a propagace florbalu vozíčkářů na mezinárodní úrovni za spolupráce s IFF (Mezinárodní florbalovou federací). V současné době se rozhoduje o začlenění florbalu vozíčkářů do organizace IWAS (International Wheelchairand Amputy Sport)
Odkazy a zdroj informací:
ČFFV – www.fbh.cz
ICWF – www.wheelchairfloorball.org
Kontakty:
Petr Alina, DiS
předseda sdružení
Česká federace florbalu vozíčkářů o.s.
Lázeňská 46
542 25, Janské Lázně
Mobil: 775 622 332
Email: petr.alina@fbh.cz
Dominika Horáková, DiS
pořadatel akce
Mobil: 723 409 206
Email: dominika.horakova@fbh.cz