Přeskočit na obsah

V PRVNÍM ROČNÍKU POHÁRU ČESKÉHO PARAFLORBALU zvítězili štíři

  Druhý červnový víkend se v Kutné Hoře nesl v duchu paraflorbalu. Ligová sezona byla bohužel opět narušena opatření zaručujícím zabránění šíření epidemie COVID-19, které vedly až k ukončení rozehrané sezony.

  I díky tomu vznikl nový formát jednorázového víkendového turnaje a to POHÁR ČESKÉHO PARAFLORBALU. Jeho první ročník se tak odehrál na dobře známé hale Klimeška v Kutné Hoře, kterou si paraflorbalisté i reprezentanti oblíbili, kvůli skvělému zázemí a podmínkám, které na ní panují.

  Jak už název napovídá nejednalo se o klasický ligový turnaj, ale o pohár. Tuto změnu reflektovaly i pravidla a hrálo se tak v novém oživujícím formátu. Týmy mohli být složeny i z hráčů různých klubových příslušností. Hrálo se netradičně 2×8 efektivního času a zápasy v základní části mohli končit nerozhodným stavem. Každý s každým se utkal dvakrát, čili v základní skupině odehrál každý tým 8 zápasů.

  V Kutné Hoře se sešla celá paraflorbalová špička a nastoupily tak týmy SKV ComAp Praha, Meteor Plzeň, Vikings Most, Paraflorbal Ostrava a FBC Štíři České Budějovice.

  Turnaj začal ve svižném tempu, kdy proti sobě nastoupili Paraflorbal Ostrava a Meteor Plzeň. Ostravští zápas zvládli s přehledem 2:0 a připsali si tak první vítězství a 3 body.

  V druhém zápase se utkali mostečtí Vikings s pražským SKV ComAp. Tento zápas nabídl napínavou podívanou a jediným gólem ho pro mostecké rozhodl Petr Alina.

  V třetím zápase nastoupili poprvé českobudějovičtí Štíři, kteří chtěli vybojovat první body proti vítězstvím posilněné Paraflorbal Ostrava. Ostravští nasadili protí Štírům pevnou obranu a tu po dlouhém obléhání propálil až Adam Šimonek a vstřelil tak jediný gól, který utkání rozhodl. Utkání skončilo 1:0 pro budějovické.

  Formát turnaje nastavil až vražedné tempo a během sobotní herního dne se zvládlo odehrát 15 zápasů. Černým koněm turnaje se vyprofilovali mostečtí Vikings, kteří poznali porážku až ve čtvrtém zápase, kde narazili na doposud suveréní FBC Štíry, kteří je poprvé na turnaji skolili 4:0, kdy se dvěma góly prosadil Jan Herman a po gólu přidali František Šindelář a Tomáš David.

  Sobotní hrací den uzavřeli opět mostečtí Viking, kteří se rozešli smírně 1:1 s plzeňským Meteorem, pro která to byly první body.

  Na neděli zbývalo odehrát posledních pět zápasů základní skupiny, které rozhodnou o nasazení do semifinálových utkání.

  Jako první začali FBC Štíři proti SKV ComAp. Českobudějovičtí nedopustili žádné překvapení a soustředěným výkonem si dokráčeli si k bezpečnému vítězství 4:0.

  Základní skupinu uzavíral zápas mezi Paraflorbal Ostrava a Vikings Most. Utkání se neslo v duchu pevných obraných valů a skončilo nerozhodně 0:0.

  Pořadí po odehrání všech zápasů skupiny, které rozhodlo o nasazení do semifinálových utání bylo tak následující:

  1. FBC Štíři České Budějovice 24b., 2. Vikings Most 14b., 3. Paraflorbal Ostrava 8b, 4. SKV ComAp Team Praha 7b., 5. SKH Meteor Plzeň 4b.

  Semifinálové zápasy tak byly:

  SF1: FBC Štíři České Budějovice x SKV ComAp Team Praha

  SF2: Vikings Most x Paraflorbal Ostrava

  K prvnímu semifinálovému utkání proti pražským SKV nastoupili českobudějovičtí Štíři, kteří nepřipustili žádné překvapení a soustředěným výkonem, zvítězili po gólech Hermana a Šimonka 2:0.

  Druhé semifinále proti sebe svedlo Most s Ostravou. Zápas nabídl napínavou podívanou a oba týmy předváděli kvalitní paraflorbal. Vedení se ujali mostečtí Vikings, ale ostravští brzy srovnali a nic Vikingům nedarovali. To samé se opakovalo za pár minut znovu. Rozhodnout musel až tři minuty před koncem druhé části Jakub Žižka. Na jeho gól už ostravští nenalezli odpověď a do finále po vítězství 3:2 postoupili Vikings Most. Na Ostravu zbylo utkání o 3. místo.

  Zápasy o medaile odstartovali pražští SKV proti Paraflorbal Ostrava. I když týmy museli nastoupit po předchozí prohře a zklamání bylo veliké, museli se namotivovat, protože se stále hrálo o medaili a konečné třetí místo. Do utkání lépe vstoupili SKV a po po brance Františka Synka vedli 1:0. I když se ostravští snažili dohnat ztrátu, SKV drželo Ostravu dostatečně daleko od brány a nedovolilo jí zdramatizovat utkání. Ostravě se podařilo vstřelit první branku až na začátku druhé části, ale i na to měla Praha odpověď a po siréně svítilo na tabuli skóre 3:1 pro SKV.

  Do finále nastoupili zatím neporažení FBC Štiři a černý kůň turnaje Vikings Most. Mostečtí nechtěli opakovat vysoké prohry ze základní skupiny (0:4 a 0:7). Změnili taktiku, kdy nasadili pevnou obranu a čekali na brejkové příležitosti. Finále se tak neslo k dlouho marnému obléhání mostecké brány. Skórovat se povedlo až na začátku druhé části Adamovi Šimonkovi, který prostřelil skvěle chytajícího Martina Svobodu. Zdálo se, že se povede odčarovat zavřenou obranu mosteckých, ale ti nadále nedovolovali Štírům navyšovat skóre a naopak sami několikrát zahrozili s přečíslení. Gól však už nepadl ani na jedné straně a historickým prvním vítězem POHÁRU ČESKÉHO PARAFLORBALU se tak po výsledku 1:0 stali FBC ŠTÍŘI ČESKÉ BUDĚJOVICE!

  Konečné pořadí:

  1. FBC Štíři České Budějovice
  2. Vikings Most
  3. SKV ComAp Team Praha
  4. Paraflorbal Ostrava
  5. SKH Meteor Plzeň

  generální partner