Přeskočit na obsah

Vozíčkář Natov dobyl extraligu i švédskou obranu, nyní se chystá na play-off

  Jak složité bylo skloubit roli elitního hráče extraligy s působením v extralize vozíčkářů?

  Nejtěžší bylo spíše skloubit hokejku s vozíkem, než roli v extralize vozíčkářů, ale samozřejmě nic jednoduchého to nebylo a šel jsem do toho s pokorou.

  Mezi vozíčkáře jste se dostal kvůli vážnému zranění na konci letní přípravy. Od 9. září jste v rámci projektu „Nepřestávej, trénuj!“ ukázal nejen členům Tatranu, že sportovat se dá i jinak. Jaké jste sbíral ohlasy?

  Byla to bohužel únavová zlomenina zanártní kosti, která mě donutila na tři měsíce být bez florbalu. Ten projekt je skvělý a jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet něco nového. Většinou mě lidé obdivovali a někteří chválí doteď.

  Prostředí vozíčkářů je velmi specifické. Velmi přátelské prostředí a takřka rodinná atmosféra se tu mísí s nepříliš jednoduchou realitou života s handicapem. Jak vás lidé startující v extralize vozíčkářů přijali?

  Je to až neuvěřitelné jak přátelské až rodinné to je, ale na druhou stranu je moc hezké, že tam bere každý každého i přes jeho handicap. Přijali mě skvěle, jsem za to rád a doufám, že se to měnit nebude.

  Zatímco v play-off AutoCont extraligy jste byl neproduktivnějším hráčem Tatranu a na EFT jste se dvěma asistencemi podílel na prvním vítězství nad Švédy v historii, mezi vozíčkáři jste zatím spíše v okruhu hráčů lehce nad průměrem. Netřeba zdůrazňovat rozdíly, ale co je pro vás v sedačce na vozíčku nejtěžší a na čem hodláte ještě zapracovat?

  S tím se určitě počítalo, že to nebude nic jednoduchého a že to tam nebudu sázet. Ale pracuji dál a je to lepší. Nejtěžší je, jak už jsem říkal, skloubit hokejku a vozík při příjmu míčku, takže na tom bych rád zapracoval a určitě na rychlosti jízdy na vozíku.

  Má podle vás zdravý hráč mezi handicapovanými spíše výhodu? Vedle vás v lize vozíčkářů ještě působí Matěj Smeták v FBC ABAK Ostrava, který před třemi lety táhl ostravský tým v památném pětizápasovém finále extraligy. Ten je i jedním z nejlepších hráčů mezi vozíčkáři.

  Výhodu má jak v čem. Já z extraligy mám určitě výhodu v práci s míčkem na hokejce, ve střelbě a přehledu ve hře. Na druhé straně vozmeni mají výhodu v jízdě a obratnosti s vozíkem.

  V lize září Zdeněk Krupička nebo Miroslav Šperk z Janských lázní. Máte mezi handicapovanými spoluhráči své vzory?

  Určitě mám, u Zdendy se mi líbí jakou rychlostí je schopnej svištět (směje se). Šperák (Miroslav Šperk, pozn. red.) je pro mě nejlepší hráč ligy, protože to, co jsem viděl a čeho je schopen, je opravdu pozoruhodné. Ale mám i vzor z našich obranných řad. Martin Němec je neskutečný parník a jeden z hráčů, kteří mají nejlepší přehled na hřišti.

  Čeká vás možná klíčová sezona. S Tatranem budete znovu útočit na titul a bojujete o nominaci na prosincové MS ve Švédsku. Hodláte pokračovat ve své vozíčkářské kariéře i přes nabitý program nadále?

  Tak určitě hodlám pokračovat ve vozíčkářské kariéře. Sice to někomu může přijít jako jiný sport, ale Tatran je Tatran a já pro ten tým udělám vše, jak v extralize tak mezi vozíčkáři.

  Play-off Česká pojišťovna extraligy vozíčkářů se uskuteční ve dnech 29. – 31. května v Městské sportovní hale v Českých Budějovicích. Veškeré informace o florbalu na kolech najdete na www.fbh.cz.


  Zdroj: ČFbU

  generální partner